WYCIECZKA DO KŁÓBKI

Utworzono dnia 20.06.2021

19 maja klasa trzecia i czwarta uczestniczyła w ciekawej wycieczce do  Kujawsko – Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Uczniowie zwiedzali chałupy kryte strzechą, dawne zabudowania gospodarcze, karczmę, kościół, remizę strażacką oraz oglądali różnego rodzaju narzędzia i maszyny rolnicze z dawnych lat.

Największe  zainteresowanie wzbudziła szkoła powszechna, w której w jednej izbie uczyły się dzieci od klasy I do IV. Uczniowie uczestniczyli  w zajęciach ,,W dawnej szkole”. Trzecio i czwartoklasistów zaciekawiło wyposażenie sali lekcyjnej,  pomoce dydaktyczne, podręczniki, a także rodzaje kar stosowanych wobec dzieci. Uczniowie brali również udział w zajęciach kaligraficznych. Okazało się, że pisanie stalówką nie jest takie proste. Wymagało wytrwałości, cierpliwości, precyzji. Wszyscy bardzo się starali, ale i tak wśród literek pojawiały się atramentowe kleksy.  Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało zaświadczenie o odbyciu zajęć z kaligrafii w muzealnej szkole w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym. Czas lekcji odmierzała klepsydra.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie odnowionego dworu, który był siedzibą zasłużonego dla historii Polski rodu Orpiszewskich. Tam uczniowie zapoznali się z wyglądem, wyposażeniem dawnej siedziby ziemiańskiej oraz poznali życie i twórczość malarki Marii z Wodzińskich, która była młodzieńczą miłością Fryderyka Chopina.

Punktem kulminacyjnym wycieczki, bardzo oczekiwanym przez dzieci,  był zakup drobnych pamiątek związanych ze skansenem. Wszyscy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę wrócili do Brzezia.

KŁÓBKA

Utworzono dnia 20.06.2021, 17:51