Jeżycjada u nas w szkole

Utworzono dnia 16.05.2021

Wzbudzanie w uczniach nawyku czytania, udowadnianie, że czytanie jest ciekawe i że warto czytać – to niejedyne cele akcji, do której się ostatnio włączyliśmy. Głównym powodem, dla którego to zrobiliśmy było poznanie historii rodziny Borejków.

Jeżycjada to powieść mieszcząca się w 22 tomach – opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i jej przyjaciół. Czytelnicy traktują bohaterów jak najbliższych przyjaciół, towarzyszą im w przeróżnych perypetiach, w trudnych i szczęśliwych chwilach. Po Jeżycjadę sięgają całe pokolenia, poszczególne części zna niejedna prababcia, babcia, mama i córka.

Tomy Jeżycjady to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść o losach fascynującej rodziny – w Jeżycjadzie znajdujemy wartościowe przesłania, wątki historyczne, społeczne i polityczne. Powieść jest przepełniona emocjami, przenosi czytelników w świat miłości i zrozumienia. Pozwala poczuć niezwykłą, urzekającą atmosferę i ciepło rodzinne – i to jest jej siła, bo w literaturze szukamy mądrości, szacunku i niebanalnego humoru.

W tym roku pierwszy raz uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. W większości szkół odbywało się ono w formie on-line, ale u nas udało się zorganizować czytanie tradycyjne w klasach 1-3 oraz przedszkolu zaś uczniowie klas IV -VIII poznawali rodzinę on-line.

Zanim zaczęliśmy czytanie wybranych fragmentów książek, uczniowie wysłuchali relacji jednej z fanek całej serii, która krótko przedstawiła, o czym są te książki i dlaczego warto po nie sięgnąć, a także obejrzeli wywiad z samą pisarką – Małgorzatą Musierowicz. Następnie chętni uczniowie czytali fragmenty książek: Kłamczuchę i  Idę sierpniową. Uczniowie klas starszych przygotowali małe przedstawienia można powiedzieć ,że niektórzy wykonali to jako pantomime :) Wykonali ciekawe plakaty czy próbowali stworzyć drzewa genealogiczne rodziny Borejków na sam koniec również uczniowie zmierzyli się w konkursie wiedzy o Jeżycjadzie oraz autorce powieści. Mieli okazję wymyślić rebusy i krzyżówki, których rozwiązaniem były tytuły książek.

Czas spędzony z rodziną Borejków, był czasem dobrze spędzonym.

Jeżycjada

Utworzono dnia 16.05.2021, 14:51